
- This event has passed.
Invigning av Tillsammansfestivalen
November 11, 2021 @ 4:00 pm - 7:00 pm

Invigning av Tillsammansfestivalen
Kronhuset, Rikssalen
Drop-in klockan 16.00-19.00
Du kanske redan har stött på Mosaikfabrikens färgglada väggar och murar runt om i staden? Sedan 2013 har göteborgare i alla åldrar deltagit i skapandet av ca 4000 kvm mosaikkonst som nu förgyller vår stad.
Mosaikfabriken, tillsammans med NBV har i uppdrag av Framtidens Byggutveckling att utsmycka Selma Lagerlöfs torg. I samarbete med Trafikkontoret och Park- och naturförvaltningen utsmyckas även gång- och cykeltunnlar i runt om i staden.
Generationsmöten i centrum välkomnar dig att delta i denna mosaikworkshop där vi tillsammans skapar mosaiker som kommer att förgylla någon av dessa platser. Workshopen sker med stöd av konstnärliga ledare. Du får nu tillfället att skapa din egen personliga mosaiktavla.
Efter avslutad workshop kommer Mosaikfabriken att sammanfoga deltagarnas tavlor för vidare montering på sin vägg.
Arrangör är studieförbundet NBV, mosaikfabriken och Generationsmöten i centrum i samverkan med Higab.
Allt material tillhandahålles på plats. Workshopen är kostnadsfri. Läs mer om mosaikfabriken på deras hemsida:
http://www.mosaikfabriken.se